Băimăreanul Gherghel Ștefan Andrei, locul 3 la concursul de înot ape deschise Traversarea Tarnitei

Duminică 30 Iulie, a avut loc a XVI – a editie a concursului de înot ape deschise Traversarea Tarnitei powered by Fortech. A. S. Flykick Baia Mare a fost reprezentată de sportivul Gherghel Ștefan Andrei.

Din cei 98 de sportivi care au luat startul în proba de +6500m (sosirea a fost mutată cu 200m în amonte deoarece lacul era crescut ca volum), sportivul pregătit de profesorul Adrian Gherghel a sosit al 3-lea, el fiind devansat de Campionul National in ape deschise Andrei Enache (18 ani, Steaua Bucuresti), o oră 23 minute si 16 secunde, și de Dan Ileana (41 ani, CSM Alba-Iulia) o oră 37 minute si 47 de secunde.

Timpul lui Andrei 1 ora 38 minute si 41 secunde.

Pe lângă locul 3 la general, baimareanul a mai fost premiat cu locul 2 la categoria de vârstă sub 20 ani dar si pentru faptul că a fost cel mai tânăr sportiv prezent la start, Andrei urmând să împlinească 13 ani la sfarsitul lunii Septembrie.