Handbal feminin: Fetele de la CS Minaur s-au calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

Marti, Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare va fi gazda partidei dintre CS Minaur Baia Mare si AHCM Slobozia, joc din cadrul optimilor de finala ale Cupei Romaniei Fan Curier la feminin. Minaur s-a impus cu 29-20 (12-9), dupa o prima repriza echilibrata si o a doua in care s-a facut diferenta.

Dupa cum se poate observa mai jos, in sferturile de finala ale competitiei s-au calificat doar echipe din primul esalon. O tragere la sorti favorabila si un joc bun te poate aduce in finala si, probabil, intr-o cupa europeana in sezonul viitor.

Ambele echipe au intrat greu in joc, facand numeroase greseli de tehnica individuala. De asemenea, au fost foarte multe ratari in prima parte, gratie si interventiilor portarilor Polocoser si Mazareanu. Minaur n-a reusit desprinderea decat pe finalul primei (parti ultimele doua minute), in rest avand echilibru, cu ambele grupari pe rand la conducere. S-a intrat la cabine cu 12-9 pentru Baia Mare, dar si cu procentaje sub jumatate la aruncarile spre poarta: 12 goluri / 27 aruncari pentru Minaur, respectiv 9-24 Slobozia.

In partea a doua se inscriu mult mai multe goluri (28 fata de 21), jocul este mai dinamic, intra toata lumea si jocul se incheie cu o victorie scontata a echipei noastre: 29-20. Ne-a desprind inca din debutul partii secunde, pe fondul unui joc de aparare bine facut: 16-10 (38). De aici incolo s-a mers linistit, cu diferente de 5-8 goluri pana spre final: 21-13 (50), 24-18 (54). De la 26-20 inscriem trei goluri la rand si meciul se incheie 29-20.

Duminica, de la ora 15.30, CS Minaur joaca un meci foarte important in Liga Florilor MOL, cu SCM Craiova.

CS Minaur Baia Mare – AHCM Slobozia: 29-20 (12-9)

Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare; cca 600 spectatori

Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiesti) – Mirabela Turdean (Targu Mures). Observator FRH: Vasile State (Buzau)

Aruncari de la 7m: 6-2 (transformate: 3-1; au ratat: Szolosi, Popa, Shteriova / Georgescu). Minute de eliminare: 6-2

CS Minaur: Ana Maria Mazareanu (10 interventii, a aparat si un 7m), Cristina Enache (2 interventii) – Sonia Seraficeanu 6/11, Yaroslava Burlachenko 5/6, Larisa Tamas 4/4, Roxana Szolosi 4/7 (3 din 7m), Marija Shteriova 4/10, Andreea Popa 2/3, Madalina Conache 1/1, Oana Bors 1/2, Helena Rysankova 1/3, Anca Polocoser 1/3, Petruta Argyelan, Oana Cirstea, Camelia Hotea, Oana Bondar. Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs si Claudia Cetateanu

AHCM Slobozia: Bianca Aron (o interventie), Andreea Polocoser (10 interventii, a aparat si 2 de 7m) – Florenta Ilie 1/1, Gabriela Moldoveanu 0/1, Madalina Toma 6/8, Raluca Nicolae 0/1, Ana Ciolan 4/6, Mouna Jlezi 1/1, Andryana Naumenko 1/1, Ioana Georgescu 2/14, Ana Maria Vacariu 4/9 (unul din 7m), Mihaela Obedeanu 1/4, Catalina Sava 0/3. Antrenor: Gheorghe Covaciu

Portari: Ana Maria Mazareanu, Cristina Enache
Jucatoare de camp: Oana Cirstea (5 goluri in acest sezon al Cupei), Camelia Hotea, Eva Kerekes (4), Sylwia Lisewska (3), Larisa Tamas (7), Marija Shteriova (4), Anca Polocoser (3), Roxana Szolosi (7), Andreea Popa (6), Paulina Masna, Helena Rysankova (3), Sonia Seraficeanu (11), Oana Bors (3), Petruta Argyelan, Yaroslava Burlachenko (7), Oana Bondar, Madalina Conache (2). Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs si Claudia Cetateanu