Handbal masculin: CS Minaur pierde la Turda în Liga Zimbrilor

CS Minaur Baia Mare a fost învinsă miercuri, 21 februarie, în deplasare, de formația Potaissa Turda, scor 33-31 (19-18), într-un joc contând pentru etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

A fost un meci intens, cu multe răsturnări de scor, mai ales în repriza a doua, prima fiind controlată de gazde. Minaur a condus cu 31-30 în minutul 51,49, însă nu a reușit să mai puncteze deloc până la final, aspect care i-a fost fatal. E prima înfrângere din acest an pentru echipa băimăreană, care păstrează locul 3, la două puncte în spatele celor de la Constanța, formație ce are însă un joc mai puțin.

În etapa viitoare, Minaur va juca acasă cu echipa din Vaslui, duminică, 25 februarie, de la ora 18.00.

Statistică csminaur.ro:

Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 33-31 (19-18)

• Sala Sporturilor “Gheorghe Barițiu” din Turda; cca 800 spectatori
  • Au arbitrat: Ninel Costache – Adrian Marian Vasile (București). Observator FRH: Doru Manea (București)
  • Aruncări de la 7m: 3-4 (transformate: 3-3; a ratat Kozakevych). Minute de eliminare: 6-4 (Naal 2, Pințoiu / Vujovic, Nagy)
  • Potaissa: George {elaru, Mihai Popescu – Cristian Ghiță 13 (3 din 7m), Leo Sean Naal 4, Teodor Pințoiu 4, Huba Talas 3, Irakli Kbilașvili 2, Janja Vojvodic 2, Mohammedreza Orae 2, Dragoș Hanțaru 2, Denis Vereș 1, Daniel Pop, Radu Lazăr, Roland Thalmaier. Nu au jucat: Georgică Cîntec, Claudio Ramos Madrigal. Antrenori: Horațiu Gal, Radu Ionuț Ștef
  • CS Minaur: Antont Terekhov (3 intervenții), Hayder Al-Khafadji (3 intervenții) – Tudor Botea 8, Milan Kotrc 6, Gabriel Cumpănici 5, Artem Kozakevych 4 (3 din 7m), Robert Nagy 3, Anderson Mollino da Silva 3, Viorel Fotache 2, Erik Pop, Stevan Vujovic. Nu au jucat: Ovidiu Ardelean, Vlad Pop. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș