Handbal masculin: Dinamo câștigă în Baia Mare un meci stricat de arbitri

CS Minaur Baia Mare a pierdut sâmbătă, 9 decembrie, pe teren propriu, meciul cu campioana Dinamo București, scor 37-30 (16-16), care a contat pentru etapa a 14-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

A fost un meci extrem de tensionat atât pe teren, cât și în tribune, dar asta mai ales din cauza celor doi arbitri (unul din București și unul din Buzău) care au stricat disputa încă din start.

Minaur a condus jocul în prima repriză, punând mari probleme echipei campioane. După pauză, Dinamo a reușit să puncteze de trei ori consecutiv, iar băimărenii nu au reușit să revină pe tabelă, dar asta și pe fondul unor decizii mai mult decât controversate ale celor doi fluierași.

Tot în a doua repriză, Miklos Rosta de la Dinamo a văzut direct cartonașul roșu după o intrare de măcelar la Tudor Botea, fază care a dus la o încăierare între jucătorii celor două formații și la o tensiune uriașă în tribune.

Minaur încheie încă un an bun pe locul 2, având cu punct avans față de Constanța, dar și un meci în plus.

Statistică csminaur.ro:

• Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 2000 spectatori
  • Arbitri: Mihai Pîrvu (București) – Mihai Potîrniche (Buzău). Observator: Horațiu Belu (București)
  • Aruncări de la 7m: 3-5 (transformate: 3-4; a ratat Akimenko). Minute de eliminare: 10-16 (Fotache, Kotrc, Vujovic, Mollino, Cip / Militaru 2, Pascual 2, Kasparek, Kukic, Akimenko; în minutul 33, Rosta a primit cartonaș roșu și albastru pentru un fault dur la Botea)
  • CS Minaur: Anton Terekhov (6 intervenții), Hayder Al-Khafadji (6 intervenții) – Robert Nagy 8, Tudor Botea 6 (3 din 7m), Gabriel Cumpănici 5, Milan Kotrc 4, Anderson Mollino da Silva 3, Viorel Fotache 2, Stevan Vujovic 1, Lucas Sabou 1, Nikola Ivanovic, Tomas Cip. Nu au jucat: Remus Chiș, Erik Pop, Vlad Pop, Ovidiu Ardelean. Antremori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș
  • Dinamo: Vladimir Cupara (3 intervenții), Saeid Heidarirad (8 intervenții) – Alex Pascual 6 (3 din 7m), Lazar Kukic 5, Stanislav Kasparek 5, Călin Dedu 4, Andrii Akimenko 4 (unul din 7m), Nicușor Negru 3, Tudor Buguleț 2, Luca Cindric 2, Miklos Rosta 2, Ante Kuduz 2, Dan Racoțea 1, Viachaslau Bokhan 1, Robert Militaru, Javier Humet. Antrenori: Xavier Pascual Fuertes, Jordi Giralt Alberich, Sebastian Bota, Răzvan Pop