Handbal masculin: Minaur a terminat la egalitate meciul amical de la Turda

Vineri dupa-amiaza, CS Minaur a terminat la egalitate, 21-21 (7-9), meciul amical sustinut in deplasare cu Potaissa Turda. Am avut un meci extrem de echilibrat, cele doua echipe trecand pe rand la conducere. In prima parte s-au marcat foate putine goluri (16 la numar), pentru ca in partea secunda sa avem 26 de goluri marcate.

Minaur s-a dus la Turda cu 14 jucatori, in lot fiind si cei trei jucatori care au fost saptamana trecuta la lotul national. Au lipsit: Razvan Apostu, Alexandru Csepreghi, Daniel Bera, Tomas Cip, Erik Pop si Sergiu Makaria.

Minaura condus 2-0 (8), gazdele nereusind nici macar un gol in acest interval. A luat apoi Minaur o pauza de sase minute, timp in care Potaissa a dus scorul la 4-2. Baimarenii egaleaza la 5 (20), apoi sunt condusi 6-5 (23) pentru ca in urmatoarele sase minute sa inscrie de patru ori. La pauza s-a intrat cu 7-9 in favoarea oaspetilor.

Dupa reluare, Minaur isi pastreaza avansul de doua goluri: 10-12 (34). Primim trei goluri, 13-12 (39), dupa care marcam de patru ori la rand: 13-16 (45). In min. 53, Minaur conduce 17-20, dar gazdele egaleaza la 20 cu doua minute inaintea ultimului fluier. Vojvodic puncteaza pentru echipa noastra, apoi Ghivil inscrie si el in ultimul minut si meciul se termina la egalitate.

AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 21-21 (7-9)

Aruncari de la 7m: 5/5-2/5. Minute de eliminare: 8-6

Potaissa: Ionut Irimus, Razvan Szopka – Daniel Pop 8, Radu Ghita 4, Milos Dragas 4, Razvan Pavel 1, Alin Ghivil 1, Roland Thalmaier 1, Huba Talas 1, Nenad Savic 1, Georgica Cantec, Teodor Pintoiu, Mihai Rohozneanu, Dragos Iancu, Adrian Totoi, Dragos Fesar. Antrenor: Horatiu Gal

Minaur: Adrian Tenghea, Ionut Ciobanu – Janja Vojvodic 5, Tudor Botea 3, Andrei Buzle 3, Milan Kotrc 3, Georgel Haiduc 3, Calin Cabut 2, Daniel Muresan 2, Teo Coric, Robert Nagy, Mihai Busecan, Vojislav Brajovic, Albert Cristescu. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou si Razvan Pop.

Saptamana viitoare, CS Minaur va gazdui un turneu in Baia Mare, la care vor participa echipele: Potaissa Turda, CSU Suceava, CSM Resita si CS Minaur. In prima zi, joi, 23 ianuarie, de la ora 17.00, Minaur va intalni echipa din Resita, iar de la ora 19.00 vom avea partida dintre Suceava si Turda. In functie de rezultatele din prima zi, invingatoarele vor juca intre ele vineri de la ora 12.00, in timp ce invinsele vor evolua de la ora 10.00.