Handbal masculin: Minaur Baia Mare învinge pe Constanța într-un meci spectaculos (VIDEO)

CS Minaur Baia Mare s-a impus sâmbătă, 30 septembrie, pe teren propriu, în fața formației CSM Constanța, scor 26-25 (15-13), într-un joc contând pentru etapa a 6-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

Minaur a început foarte bine jocul, conducând după câteva minute cu 4-1, dar după primele 15 minute situația pe tabelă s-a echilibrat. În a doua repriză, echipa băimăreană a debutat dezastruos, nereușind să marcheze în primele 7-8 minute, însă portarul Anton Terekhov a salvat situația, iar oaspeții nu au reușit să meargă la mai mult de două goluri.

Minaur a revenit entuziast pe tabelă și a reușit să câștige meritat un joc extrem de dificil și tensionat. De remarcat  publicul băimărean, care a fost din nou la înălțime.

Trei puncte care mențin Minaur lângă podiumul Ligii. Urmează ca etapa viitoare (luni, 9 octombrie) să jucăm în deplasare cu CSM București, o altă formație care se bate la podium în acest an.

Statistică csminaur.ro:

• Aruncări de la 7m: 2-3 (toate transformate). Minute de eliminare: 6-14 (Fotache 2 / Caba 2, Căbuț 2, Komogorov, Andrei, Ravnic; în min. 25, Ratkovic a primit cartoșanul roșu și albastru).
  • CS Minaur: Anton Terekhov (11 intervenții), Hayder Al-Khafadji – Milan Kotrc 5, Tudor Botea 4 (2 din 7m), Robert Nagy 3, Stevan Vujovic 3, Anderson Mollino da Silva 3, Nikola Ivanovic 3, Artem Kozakevych 2, Stefan Vujic 2, Gabriel Cumpănici 1, Nemanja Ratkovic, Viorel Fotache. Nu au jucat: Erik Pop, Lucas Sabou, Ovidiu Ardelean. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș
  • CSM Constanța: Dan Vasile (6 intervenții), Vlăduț Rusu – Mikalai Aliohin 5, Călin Căbuț 4, Alexandru Andrei 4 (2 din 7m), Ionuț Nistor 3, Vitaly Komogorov 3, Daniel Susanu 2, Irakli Chikovani 1, Andrei Drăgan 1, Zoran Nikolic 1, Valentino Ravnic 1, Gabriel Ilie, Liviu Caba, Marin Vegar, Strahinja Stankovic. Antrenori: George Buricea, Ionuț Pușcașu

Clasament

1. Dinamo București – 18p (250-164) – 6
  2. CSM București – 15p (175-159) – 6
  3. CSM Constanța – 13p (160-141) – 6
  4. Minaur Baia Mare – 13p (175-166) – 6
  5. CSM Focșani – 10p (172-181) – 6
  6. CSU Suceava – 9p (200-220) – 6
  7. ACS HC Buzău – 7p (181-178) – 6
  8. CSM Bacău – 7p (147-159) – 5
  9. Potaissa Turda – 5p (159-155) – 5
  10. Poli Timișoara – 5p (166-181) – 6
  11. Steaua București – 4p (165-177) – 6
  12. “U” Cluj-Napoca – 4p (156-178) – 5