Handbal masculin: Minaur Baia Mare se califică în finala Cupei României

CS Minaur Baia Mare a învins sâmbătă, in Sala Polivalentă Lascar Pană, formația CSM București, scor 22-21, in semifinalele Final Four-ului Cupei României la handbal masculin.

S-a jucat de la egal la egal pe aproape tot parcursul meciului, băimărenii reușind să aibă în câteva rânduri trei goluri avans.

Minaur a ratat multe aruncări, complicandu-si situația până spre final. Ne-am calificat până la urmă în finala Cupei, unde vom juca cu CSM Constanța. Dobrogenii s-au impus cu greu in fata echipei din Suceava, după patru reprize epice de prelungiri.

Se va juca cu trofeul pe masă duminică la ora 17.30.

CSM București – CS Minaur Baia Mare: 21-22 (11-12) – statistică csminaur.ro:

Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 2.000 de spectatori

Au arbitrat: Ioan Barbu – Gabriel Badiu (Cluj-Napoca). Observatori: Gheorghe Bejinariu (Pitești) și Ionuț Andrei Barbu (București)

Aruncări de la 7m: 2-4 (transformate: 1-2; au ratat: Ioannou / Kozakevych, E. Pop). Minute de eliminare: 16-8 (Onyejekwe 3, Ungureanu 2, Botea, Nica, Ioannou; în min. 54, Onyejekwe a fost descalificat pentru trei eliminări / Vujovic, Mollino, Nagy, Cip)

CSM București: Vitali Șimanski (17 intwervenții, a apărat și un 7m) – omul meciului de la echipa sa, Andrei Merlă – Roman Dodică 5, Adrian Rotaru 4, Grigoris Ioannou 3 (unul din 7m), Alexandru Csepreghi 3, Tudor Botea 2, Chike Onyejekwe 2, Octavian Bizău 1, Andrei Mitu 1, Bogdan Oancea, Daniel Nica, Andras Szasz, Nicolae Ungureanu, Dan Duță. Antrenori: Eliodor Voica, Bogdan Voica

CS Minaur: Barna Buzogany (2 intervenții), Anton Terekhov (5 intervenții, a apărat un 7m) – omul meciului de la echipa sa – Milan Kotrc 6 (2 din 7m), Tomas Cip 3, Stefan Vujic 3, Anderson Mollino da Silva 3, Călin Căbuț 2, Stevan Vujovic 2, Nemanja Ratkovic 2, Artem Kozakevych 1, Viorel Fotache, Robert Nagy, Erik Pop. Nu au jucat: Daniel Bera, Gabriel Massuca Teca, Mihai Dobra). Antrenor: Alexandru Sabou.