Handbal masculin: Minaur câștigă la scor meciul cu Focșani și urcă pe locul 2

CS Minaur Baia Mare a învins duminică, 9 aprilie, pe teren propriu, formația CSM Focșani, scor 34-24, într-un joc contând pentru etapa a 24-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

Echipa băimăreană a jucat spectaculos și, cu excepția ultimelor cinci minute din prima repriză, când pe fondul relaxării a permis adversarilor să se aproprie la două goluri, a condus detașat întreaga partidă.

O victorie care urcă Minaurul pe locul 2, unde putem rămâne dacă învingem etapa viitoare pe Steaua București (în deplasare, pe 19 aprilie) și în ultima pe Oradea (acasă), fără a mai depinde de rezultatele celor de la Constanța.

Următorul meci va fi miercuri, 12 aprilie, pe teren propriu (15:30) cu HC Buzău, în sferturile Cupei României.

• Minaur: Barna Buzogany (10 intervenții, a apărat și un 7m), Cristian Sîncu (2 intervenții) – Călin Căbuț 7 (unul din 7m), Daniel Bera 5, Stevan Vujovic 5, Milan Kotrc 4, Anderson Mollino da Silva 4, Bogdan Mănescu 3 (unul din 7m), Robert Nagy 1, Tomas Cip, Nemanja Ratkovic 1, Erik Pop 1 (din 7m), Stefan Vujic 1, Viorel Fotache 1, Artem Kozakevych, Gabriel Massuca Teca. Antrenor: Alexandru Sabou (statistică: csminaur.ro)