Handbal masculin: Minaur învinge la Vaslui și rămâne sus în clasament

CS Minaur Baia Mare a învins sâmbătă, 23 septembrie, în deplasare, formația CSM Vaslui, scor 31-26 (16-13) într-un joc contând pentru etapa a 5-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

Cu excepția primelor minute, când s-a mers de la egal la egal, Minaur a controlat partida și a câștigat fără prea mari probleme confruntarea cu penultima clasată, antrenată de băimăreanul Raul Fotonea.

Minaur adună încă trei puncte în clasament și rămâne pe locul 4, urmând ca etapa viitoare să întâlnească pe teren propriu formația CSM Constanța, în derby-ul etapei, sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 18.00.

Ar fi mai mult decât frumoasă o victorie atât pentru jucători, cât și pentru publicul băimărean, o victorie care ne-ar duce direct pe podium.

Statistică csminaur.ro:

• Sala sporturilor din Vaslui; cca 400 de spectatori
  • Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Observator: Vlad Ionescu (București)
  • Aruncări de la 7m: 4-2 (transformate: 3-1; au ratat: Acatrinei / Botea). Minute de eliminare: 6-8 (Soare 2, Vucicevic / Vujovic 2, Nagy, Kotrc)
  • CSM Vaslui: Valentin Petrila (4 intervenții, a apărat in 7m), Paul Simulescu (2 intervenții), Eduard Cioată – Florin Acatrinei 4, Răzvan Chiratcu 4, Alexandru Ionescu 4 (3 din 7m), Silvian Amihăesi 3, Marius Szoke 3, Nemanja Vucicevic 3, Răzvan Pavel 2, Andrei Popa 1, Dragoș Soare 1, Andrei Yashchanka 1, Darius Drăgon, Robert Furak, Vlad Husanu. Antrenori: Raul Fotonea, Bogdan Pralea
  • CS Minaur: Anton Terekhov (6 intervenții), Hayder Al-Khafadji (2 intervenții, a apărat și un 7m) – Tudor Botea 5 (unul din 7m), Stevan Vujovic 4, Gabriel Cumpănici 4, Artem Kozakevych 4, Robert Nagy 3, Tomas Cip 3, Nemanja Ratkovic 2, Erik Pop 2, Viorel Fotache 2, Lucas Sabou 1, Anderson Mollino da Silva 1, Remus Chiș, Milan Kotrc, Ovidiu Ardelean. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș