Handbal masculin: Visul s-a încheiat. Minaur pierde în EHF

A doua manșă a semifinalelor EHF European Cup s-a desfășurat în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană”, duminică, 28 aprilie. Tribuna a fost plină de oameni entuziaști, unii având speranța că diferența de scor din tur poate fi recuperată și că Minaur se va califica în finală. Însă știam deja că Olympiacos este echipa care are prima șansă de a ajunge în ultimul act, iar pentru noi era dificil să recuperăm cele opt goluri luate în primul tur.

După 28-36, în prima manșă, Minaur a început bine, cu un avantaj de 2-0 (în minutul 4), ceea ce a adus zâmbete pe fețele spectatorilor. Dar situația nu s-a schimbat mult din păcate, probabil și datorită ratărilor noastre mari și faptului că nordicii, disciplinați, au marcat cu ușurințã: 5-10 (în minutul 17). Visurile echipei noastre s-au risipit complet când Valur a intrat la pauzã cu nouã goluri în avantaj: 8-17.

Partea secundǎ a meciului a fost mult mai echilibrată, iar Minaur s-a descurcat mai bine. În aceastǎ reprizǎ, ambele echipe au dat şansa jucatorilor de pe bancă să intre pe teren.

CS Minaur Baia Mare – Valur Reykjavik: 24-30 (8-17)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 2.000 de spectatori
  • Arbitri: Ante Mikelic și Petar Paradina (Croația). Delegat EHF: Ferenc Bonifert (Ungaria).
  • Aruncări de la 7m: 2-0 (transformate: 1-0; a ratat Kozakevych). Minute de eliminare: 4-6 (Nagy / Jonsson 2, Pallson; în min. 35, Fotache a primit cartonaș roșu)
  • CS Minaur: Anton Terekhov (7 intervenții), Barna Buzogany (9 intervenții) – Tudor Botea 5, Robert Nagy 4, Anderson Mollino da Silva 4, Lucas Sabou 3, Artem Kozakevych 3 (unul din 7m), Stevan Vujovic 2, Ovidiu Ardelean 2, Viorel Fotache 1, Milan Kotrc, Tomas Cip, Erik Leonard Pop, Vlad Andrei Pop, Remus Chiș. Nu a jucat Daniel Bera. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș
  • Valur: Bjorgvin Pall Gustavsson (8 intervenții, a apărat un 7m, a marcat un gol), Stefan Petursson (2 intervenții) – Andri Finnsson 9, Benedikt Gunnar Oskarsson 4,l Vignir Stefánsson 3, Agnar Jónsson 3, Tjorvi Tyr Gislason 3, Magnús Óli Magnússon 2, Aron Pálsson 2, Isak Gústafsson 1, Allan Nordberg 1, Alexander Pettersson 1, Alexander Júlíusson, Robert Hostert, Viktor Sigurdsson, Ulfar Pall Monsi Thordarsson. Oficiali: Óskar Bjarni Óskarsson, Anton Rúnarsson, Finni Jóhannsson, Jon Gunnar Kristjánsson.

Info: CSMinaur.ro