MECI SPECTACULOS – Știința Explorări a pierdut disputa cu CSM Constanța

Un meci spectaculos în Polivalenta Băimăreană făcut de echipa Știința Explorări Baia Mare. După cinci seturi aprig disputate, CSM Constanța s-a impus cu scorul de 3-2 (26-24, 18-25, 22-25, 25-21, 13-15). Meciul de aseară a contat pentru etapa a II- a campionatului. Deocamdată jocul echipei din Baia Mare are de suferit, însă sperăm să își revină pe parcurs.

„Oaspeții, care au fost superiori în acest meci la capitolele construcție, blocaj și omogenitate, au început mai bine meciul și au condus până aproape de finalul primului set. Acesta a fost adjudecat, totuși, de echipa noastră în prelungiri, când Ramirez Pita a fost decisiv. Au urmat două seturi în care constănțenii s-au impus fără prea mari probleme și păreau că se îndreaptă spre o victorie cu 3-1 după cum au evoluat în continuare lucrurile, dar Explorări a întors soarta setului 4 pe final, grație în principal celor trei blocaje reușite de Dan Silvășan Pașca. În setul decisiv am condus cu 9-5, dar nu am putut menține ritmul până la terminarea meciului. Momentul psihologic al partidei s-a produs la scorul de 13-12, când arbitrul Tudor Pop a apreciat că o minge trimisă în aut de adversari a atins blocajul băimărean. Cu toate protestele vehemente ale echipei noastre decizia nu a fost schimbată și în loc de 14-12, scorul a devenit 13-13, după care constănțenii au mai făcut două puncte și au câștigat meciul”, arată stiintaexplorari.ro.