Rugby: C.S.M. Știința Baia Mare – Clubul Sportiv Știința Petroșani 54-15

Fără a avea prea multe referințe venite din tabăra formației petroșenene, campioana României C.S.M.Știința Baia Mare a început (mizând pe forța grupului) în forță partida reușind după doar 7 minute de joc deschiderea scorului grație eseului reușit de trăgătorul Adrian Țală. Transformă mijlocașul la deschidere Mihai Mureșan și scorul devine 7-0. Patru minute mai târziu (minutul 12) aripa Adrian Apostol culcă din nou balonul în terenul de țintă advers ridicând scorul la 12-0. Până la finalul primului mitan zimbrii își acontează punctul bonus ofensiv grație altor trei eseuri reușite de închizătorul Jeremiah Skelton (minutul 19), Adrian Apostol (minutul 30) respectiv aripa Mihai Lămboiu (minutul 39). Patru din cele cinci eseuri reușite sunt transformate de decarul zimbrilor Mihai Mureșan care închide tabela după primele 40 de minute la 33-5. Singurele puncte puse pe tabelă de petroșeneni sunt reușite de aripa de origine neo-zeelandeză Viliami Moala (autor al unui eseu minutul 28).

Reveniți de la cabine cu un deficit de 28 puncte „ortacii” nu renunță la luptă însă limitele de exprimare tehnico-tactice sunt mult inferioare echipei campioane. Primele secvențe ale actului secund îl readuc în prim plan pe Adrian Apostol, autor al unui al treilea eseu. În minutul 56 recidivează și Mihai Lămboiu cu un al doilea eseu personalAlături de Mihai Mureșan (autor în final a șapte transformări dintr-un total de opt), Adrian Apostol aripa venită de la Malul Mării în urmă cu mai bine de șapte ani (pe data de 23 martie 2015) reușește al patrulea eseu personal, ridicând numărul total al acestora la opt. În ciuda diferenței de valoare, Știința Petroșani nu renunță la luptă, punctând prin alte două eseuri semnate de centrul Marius Iștoc (minutul 47) respectiv aripa Ciprian Straja (minutul 80), toate însă netransformate de Cristian Zamfir respectiv George Borș. Scorul final consemnat de centralul Nicolae Frățilă din Focșani va fi de 54-15 (33-5).

La cererea formației moldave Rugby Club Gura Humorului, zimbrii au acceptat reprogramarea pentru data de 11 iunie a acestui joc, următoarea reîntâlnire a campioanei cu proprii suporteri fiind cea din etapa a șasea de pe data de 29 mai orele 11.00 C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.M.Bucovina Suceava.

C.S.M.Știința Baia Mare – Clubul Sportiv Știința Petroșani 54-15 (33-5)

Divizia Națională de Rugby Etapa 4

Arena Zimbrilor Baia Mare

Sâmbătă 14 mai 2022 ora 10.00

Arbitrii: Nicolae Frățilă (Focșani), Teodor Buzatu (Baia Mare), Cristian Stoica (Baia Mare)

Arbitrul nr 4: Eric Andreica (Baia Mare)

Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

Marcatori: Mădălin Țală (1 eseu), Adrian Apostol (4 eseuri), Jeremy Skelton (1 eseu), Mihai Lămboiu 2 eseuri), Mihai Mureșan (7 transformări / Viliami Moala (1 eseu), Marius Iștoc (1 eseu), Ciprian Straja (1 eseu)

Omul meciului: Mihai Mureșan (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Kefentse Mahlo, 14.Mihai Lămboiu, 26.Sikuea Taliauli-cpt, 12.Alexandru Bucur, 11.Adrian Apostol, 10.Alexandru Mureșan, 9.Alexandru Țiglă, 1.James Scott, 2.Mădălin Țală, 3.Luis Mansilla, 4.Mate Dardzulidze, 5.Ștefan Iancu, 6.Silviu Grădinaru, 7.Aleksandre Kalmakhelidze, 8.Jeremy Skelton

Rezerve: 16.Timothy Lilomaiava, 17.Adrian Jipa, 18.Costel Grămadă, 19.Florian Roșu, 20.Vlăduț Bocăneț, 21.Alexandru Alexe, 22.Luca Nichitean, 23.Sione Fakaosilea

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

C.S.Știința Petroșani: 15.Viliami Moala, 14.Cristian Ștefan Carvațchi, 16.Alexandru Marius Iștoc, 22.Siaki Jack Umaga, 11.Ciprian Mihail Straja, 10.Gavin Jody Rose, 9.Cristian Zamfir, 1.Vlad Popa, 2.Dragoș Ioan Jerebie, 3.Cosmin Constantin Olteanu, 4.Octavian Adrian Popa, 5.Iulian Alexandru Buturugă, 6.Alin Costinel Ghirasim-cpt 7.Ionuț Tudor, 8.Andi Cristian Radu

Rezerve: 21.Daniel Ivan, 17.Ionuț Mădălin Baraulea, 23.Raul Cristian Vîlceanu, 20.Randall Anthony Morrison, 18.Constantin Andrei Barbu, 27.Valerian Răzvan Berbece, 24.George Răzvan Borș, 26.Alexandru Lupu

Antrenor: Alexandru Emanuel Lupu