Rugby: CSM Știința Baia Mare pierde la Timișoara

Venind în acest start de campionat după o serie de două eșecuri consecutive, misiunea campioanei României rămânea una la fel de dificilă în condițiile în care zimbri aveau să evolueze (și implicit să forțeze prima victorie) tocmai pe terenul rivalei Sport Club Municipal Timișoara formație care s-a impus în ambele confruntări stagionale de pe propriul teren (22-3 cu C.S.Dinamo București respectiv 47-10 cu C.S.Universitatea ELBI Cluj Napoca).

Jocul din prima repriză a fost unul dinamic, echilibrat, dus în mare parte între cele două suprafețe de 22 de metri. Intuind forța adversarului, timișorenii încearcă să fructifice orice oportunitate avută, uvertura Dănuț Jipa fiind artizanul celor două lovituri de pedeapsă transformate plus una irosită la ultima fază a primului mitan. Replica zimbrilor nu întârzie să apară, fundașul Paul Popoaia fiind cel ce a decis egalitatea consemnată la finalul primei reprize, scor 6-6.

În startul părții secunde, băimărenii reușesc să preia pentru prima oară conducerea, același Paul Popoaia (minutul 47) finalizând a treia lovitură de pedeapsă, scor 6-9. În doar două minute 53-55, bănățenii reușesc să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, prin uvertura de 21 de ani Alin Conache, cel care va transforma eseul semnat de aripa fijiană Iliesa Tiqe. Flankerul georgian Beka Bizsadze (reușește să restabilească egalitatea eseurilor la unu), însă Paul Popoaia irosește transformarea de 16-16. Ecartul timișorenilor se va mări în ultimele șase minute de joc la opt puncte, Alin Conache (transformând două lovituri de penalitate în minutele 74 și 77). Scor final Sport Club Municipal Timișoara – C.S.M.Știința Baia Mare 22-14 (6-6).

Etapa viitoare pe Malul Someșului runda cu numărul cinci propune duelul perdantelor acestei ediții de campionat C.S.Universitatea ELBI Cluj Napoca – C.S.M.Știința Baia Mare, în timp ce în capitală se vor întâlni primele două clasate din prima grupă C.S.A.Steaua București – Sport Club Municipal Timișoara.

Sport Club Municipal Timișoara – C.S.M.Știința Baia Mare 22-14 (6-6)

Liga Națională de Rugby Ediția 2023 Etapa 4

Stadionul Gheorghe Rășcanu Timișoara

Sâmbătă 22 aprilie 2023 ora 11.00

Televizat Rugby Tv

Arbitrii: Cristian Șerban (București), Alexandru Eugen Ionescu (București), Alexandru Nițulescu (București)

Arbitrul nr 4: Sebastian Erdei (Oradea)

Observator: Paul George Bărgăunaș (București)

Marcatori: Iliesa Tiqe (1 eseu), Dănuț Jipa (2 lovituri de pedeapsă), Alin Conache (3 lovituri de pedeapsă, 1 transformare) / Beka Bitsadze (1 eseu), Paul Popoaia (3 lovituri de pedeapsă)

Cartonașe galbene: Malcolm Onsando (14), Robert Murariu (65) / Sikuea Taliauli (73), Robert Irimescu (79)

Omul meciului: Marius Simionescu (Rugby Club Municipal Timișoara)

Sport Club Municipal Timișoara: 15.Marius Simionescu, 14.Iliesa Tiqe, 13.Tevita Manumua, 12.Jgerenaia Khvicha, 11.Stephen Shennan-cpt, 10.Dănuț Jipa, 9.Gabriel Rupanu, 28.Ciprian Chiriac, 2.Marian Căpățînă, 3.Mosese Digo, 16.Dorin Lazăr, 5.Malcolm Onsando, 6.Robert Murariu, 7.Vlad Neculau, 8.Feofaaki Holoia

Rezerve: 19.Sebastian Vasilovici, 17.Joji Sikote, 27.Laurențiu Nica, 4.Andrei Mureșan, 24.Kemal Altinok, 21.Alin Conache, 22.Alexandru Bucur, 23.Corrado Ștețco

Antrenori: Valentin Calafeteanu, Valentin Popârlan

C.S.M.Știința Baia Mare: 15..Paul Popoaia, 14.Mihai Lămboiu, 27.Sikuea Taliauli, 26.Jason Tomane-cpt, 11.Kefentse Mahlo, 24.Mc Gregor Murray Nikau, 9.Alexandru Țiglă, 1.Mihai Dico, 2.Levan Papidze, 3.Revazi Dugladze, 4.Mate Dardzulidze, 5.Ștefan Iancu, 6.Silviu Grădinaru, 7.Aleksandre Kalmakhelidze, 8.Beka Bitsadze

Rezerve: 16.Robert Irimescu, 17.Iulian Ailincăi, 18.Costel Grămadă, 19.Marius Dănilă, 20.Vlăduț Bocăneț, 13.Alexandru Harasim, 30.Alexandru Mureșan, 28.Sione Fakaosilea

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu