Rugby: Victorie fără emoții pentru Știința Baia Mare

Pe Arena Zimbrilor, CSM Știința a întâlnit pe CS Rapid. Prima repriză a fost dominată de băimăreni, care au marcat patru eseuri prin Taliauli Sikuea, Florian Roșu, Mihai Lămboiu și Levani Papidze, trei dintre ele transformate de Mihai Mureșan, 26-0, scorul pauzei.

Deși Baia Mare a mai marcat un eseu imediat după reluarea jocului, prin Mihai Dico, transformat de Mureșan, 33-0, bucureștenii au continuat să lupte și au pus primele lor puncte dintr-o lovitură de pedeapsă, prin Marian Ispir, 33-3.

Zimbrii au menținut însă ecartul după ce Robert Hîncu a concretizat efortul înaintării și a culcat balonul în terenul de țintă, Mureșan a transformat pentru 40-3.

Treptat, Rapidul a început să lege acțiune după acțiune și să mai pună puncte pe tabelă, întâi dintr-o penalitate, transformată de Ispir, 40-6 și apoi prin două eseuri reușite de Tangimana Fonovai și Ștefan Nedelcu, ambele transformate de Ispir. Meciul se termină cu rezultat de 47-20 pentru Baia Mare, după ce gazdele au reușit să mai marcheze un eseu prin Taliauli Sikuea, care a reușit astfel dubla.

Info: RugbyRomania