VICTORIE – Nantes câștiga trofeul EHF European League în Polivalenta băimăreană

Handbalistele de la Nantes Loire Atlantique HB și-au adăugat în palmares trofeul EHF European League. Echipa franceză a trecut, în marea finală disputată începând cu ora 19 în Sala Polivalentă „Lascăr Pană” din Baia Mare, de echipa maghiară Siofok KC, scor 36-31.

Nantes a condus ostilitățile încă de la debutul partidei, iar la pauză franțuzoaicele intrau la vestiare cu un avantaj de patru goluri, scor 17-13. A doua repriză nu a adus mari schimbări în jocul ambelor echipe, astfel că echipa franceză și-a menținut avantajul pe table ade scor până la finalul minutelor regulamentare de joc.

De la Nantes s-a remarcat Hagman, cu 7 goluri, in timp ce de la echipa maghiară Niombla a reușit să marcheze  5 goluri.  Vă reamintim că CS Minaur a reușit să câștige disputa avută cu danezele de la Ikast, elevele lui Buceschi reușind astfel un loc 3.