FOTBAL – Minaur merge la baraj

CS Minaur Baia Mare a reușit să se impună, pe teren propriu, împotriva echipei Sportul Șimleu Silvaniei, scor 4-2. În urma acestei victorii, băimărenii au reușit să câștige seria și vor juca în prima dublă de baraj cu ocupanta locului al doilea din seria 9. Aici putem vorbi fie de Unirea Dej fie  de CSO Cugir. Scorul în această partidă s-a deschis destul de repede, după primele cinci minute ale jocului, iar mai apoi după alte două minute deja tabela arăta un 2-0. Cei din Șimleul Silvaniei reușesc să reducă din handicap cu cinci minute înainte de fluierul finalului primei reprize. Ba mai mult, CS Minaur s-a trezit egalată în minutul 70, după care minauriștii au tranșat meciul pe finalul acestuia cu două goluri marcate în minutele 80, respectiv 88.

Potrivit csminaur.ro, după ultima etapă din retur vine greul, cu două duble manșe pentru promovarea în Liga 2. Desigur, trebuie trecut prima dată de echipa de pe locul 2 din seria 9, dar avem avantajul că vom juca manșa retur pe teren propriu (în ambele duble, dacă va fi cazul). Ultima etapă, care se va disputa în 30 aprilie, pentru CS Minaur înseamnă un meci împotriva celor din Satu Mare.