Handbal feminin: Fetele de la Minaur castiga primul meci oficial din 2020 (24-22 cu Dunarea Braila)

Marti, Sala Polivalenta din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur si HC Dunarea Braila, din cadrul etapei a 12-a din Liga Florilor. Echipa noastra a reusit sa se impuna cu 24-22 (11-11), dupa un meci in care s-a depus mult efort de ambele parti, dar in care au fost si destule greseli, semn ca echipele inca isi intra in ritmul de competitie.

Jocul a fost foarte echilibrat in prima sa parte, cu egaluri si avantaj de un gol pentru Braila. La 5-6 (12), Safta este eliminata doua minute, profitam si Lisewska aduce echipa noastra in avantaj cu doua goluri: 7-6 (14). Nu se schimba datele problemei, echilbrul se mentine, doar ca nu se mai inscriu multe goluri, gratie si portarilor Mazareanu si Razum, care si-a facut bine treaba. Pe finalul primei reprize intra in teren si Shteriova, care a acuzat probleme de ordin medical dupa o entorsa. Nu a mers prea bine joaca, insa a facut o repriza secunda foarte buna. La pauza am avut 11-11, un rezultat conform cu realitatea din teren.

Partea a doua este una mai buna, mai vioaie si cu mai putine greseli, chiar daca a inceput greoi. Am avut 12-14 (39) si a fost un moment in care ne-am temut. Ne aparam foarte bine, Mazareanu prinde ce se poate, iar Cirstea si Lisewska (de doua ori) intorc rezultatul in favoarea noastra: 15-14 (43). Ne ducem pentru prima oara la doua goluri diferensa dupa reusita Marijei Shteriova: 18-16 (47). Apoi, echipa Minaur se descatuseaza, joaca foarte bine cu pivotul, Buceschi preferand jucatoare rapide, care sa se poate impune in relatia de unu la unu sau doi la doi. Si uite asa, cu cinci minute inainte de final se ajunge la 22-18. Braila nu cedeaza si vine la doua goluri dupa reusitele ex-baimarencelor Tiron si Udristioiu. Oana Cirstea vine cu “gura de oxigen” necesara, dar luam gol in 7 secunde de al Udristioiu. Roxana Szolosi inscrie un gol extrem de important, apoi marcheaza si Aneta, dupa care jocul se linisteste definitiv si Baia Mare se impune cu 24-22.

CS Minaur Baia Mare – HC Dunarea Braila: 24-22 (11-11)

Sala Polivalenta din Baia Mare

Arbitri: Theodor Serbu si Andrei Vasilescu (Bucuresti). Obs. Ioan Aldica (Bistrita)

Aruncari de la 7m: 4-5 (transformate: 2-4; au ratat: Lisewska, Szolosi / Vatu). Minute de eliminare: 6-10 (in min. 58, Burlachenko a fost descalificata dupa trei eliminari)

Minaur: Ana Maria Mazareanu (13 interventii, a aparat si un 7m), Cristina Enache – Sylwia Lisewska 8/11 (2 din 7m), Oana Cirstea 4/6, Yaroslava Burlachenko 3/4, Marija Shteriova 3/6, Helena Rysankova 2/5, Sonia Seraficeanu 2/5, Andreea Popa 1/2, Roxana Szolosi 1/3, Anca Polocoser 0/1, Camelia Hotea, Oana Bondar, Larisa Tamas, Petruta Argyelan, Madalina Conache. Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs si Claudia Cetateanu

Dunarea: Marina Razum (12 interventii, a aparat si 2 de 7m), Gabriela Dobre (2 interventii) – Aneta Udristioiu 5/8, Catalina Preda, Gabriela Bucur, Natasha Krnic, Nicoleta Safta 0/1, Bojana Milic, Claudia Constantinescu 0/2, Elena Dache 2/3, Alina Vatu 1/4, Bianca Tiron 5/11, Tamires Lima de Araujo 2/2, Stefania Epureanu, Marina Dmitrovic 7/10 (4 din 7m). Antrenor: Neven Hrupec

Declaratii dupa meci

Aneta Udristioiu (jucatoare Braila): “Din pacate, astazi Baia Mare a castigat. A fost echipa care a jucat acasa, pentru ele a fost mai usor. Mergem inainte, mai sunt multe meciuri pe care le putem castiga si ne pare rau ca astazi nu am putut sa obtinem victorie. Sper si imi doresc din suflet sa fim acolo unde vrem sa fim. Ne batem cu toata lumea, nu neaparat cu Baia Mare, sunt multe echipe care-si doresc sa ajunga in cupe. Lupta este deschisa. Despre echipa nationala ce sa zic? S-a schimbat antrenorul, fiecare meci conteaza si acolo. Echipa nationala trebuie sa lupte si sa creada in sansa de calificare la Jocurile Olimpice”.

Marija Shteriova (jucatoare Minaur): “Sunt accidentata si m-a gandit sa joc, sa0mi ajut colegele. In prima repriza am vazut ca meciul merge foarte greu, dar am vorbit cu fetele tot timpul si am incercat sa le sustin de pe banca. Cred ca diferenta s-a facut in repriza a doua, cand am jucat mult mai agresiv in aparare si ne-a ajutat foarte mult si Mazareanu in poarta”.

Costica Buceschi (antrenor Minaur): “Meci foarte greu. Am avut si o presiune in plus dupa ce Shteriova s-a accidentat joi la antrenament. Ea nu s-a antrenat deloc in ultimele zile. Am intrat la incalzire cu 17 jucatoare, iar ea mi-a spus dupa prima parte a incalzirii ca este OK. Este o jucatoare foarte buna. In ultimele 10 minute am schimbat toata linia de 9m, am incercat sa folosesc jucatoare mai creative, mai pe viteza, pentru ca nu mai reuseam sa dam goluri peste aparare lor. Am preferat un joc unu la unu si doi la doi, cu angajarea pivotului, care a iesit foarte bine. Am reusit sa punem un avantaj linistitor, care ne-a dat bucuria si linistea sa castigam acest joc”.

Etapa 12. Marti, 7 ianuarie: Corona Brasov – SCM Craiova (amanat momentan); SCM Gloria Buzau – CSM Slatina: 27-18; CS Minaur Baia Mare – HC Dunarea Braila: 24-22. Miercuri, 8 ianuarie: Rapid Bucuresti – CSM Bucuresti (18.30); Gloria Bistrita – CSU Cluj Napoca; HC Zalau – Magura Cisnadie (18.30, TVR 1); AHCM Slobozia – SCM Rm. Valcea (17.30).

Rapid Bucuresti – 3p (228-292) – 11

Etapa viitoare. Sambata, 11 ianuarie: Rm. Valcea – Brasov; Cisnadie – Buzau; Slatina – CS Minaur (ora 11.00, arbitri vor fi Badiu / Barbu din Cluj). Duminica, 12 ianuarie: Craiova – Rapid (11.00, TVR 2); CSU Cluj – Zalau (15.30, TVR 1); Braila – Slobozia (18.00). Miercuri, 15 ianuarie: CSM Bucuresti – Bistrita (18.30).

Cazul Corona Brasov se cunoaste de multa vreme. Deciziile luate pana in acest moment de FRH sunt excluderea echipei din campionat si din Cupa Romaniei, precum vom avea si mai multe suspendari. Vom vedea insa dupa deciziile definitive.