Handbal feminin: Fetele de la Minaur isi pastreaza locul pe podium si viseaza frumos in continuare

Miercuri dupa-amiaza, peste 1.200 de oameni au tinut sa asiste la meciul dintre CS Minaur si Gloria Bistrita, din etapa a 19-a a Ligii Florilor MOL. Un meci important pentru ambele echipe, care se bateau pentru locul 3 in clasament si pentru un loc de cupa europeana. Minaur s-a impus cu 30-27 si are acum 9 puncte mai multe decat Gloria. La cum au mers lucrurile in ultima vreme, putem spune ca CS Minaur are sanse reale de a prinde o cupa europeana, mai ales ca insa este pe doua fronturi, campionat si Cupa Romaniei.

Echipa din Bistrita a acuzat o stare de oboseala evidenta, dupa ce duminica au jucat in sferturile Cupei EHF cu Herning-Ikast. Sigur, Gloria are si jucatoare de rezerva foarte bune, astfel ca ne-am temut mult de tot de acest meci. Pasca a inceput meciul cu Tetean, Vasileuskaya si Moroianu, dupa care, la 5-1 (8), le-a introdus in teren pe Ardean Elisei si pe Pristavita, care au adus echilibru in echipa si pana in min. 20 s-a restabilit egalitatea: 10-10. Poarta n-a prins mai nimic nici de o parte, nici de alta, astfel ca s-a marcat pe banda rulanta. Minaur s-a desprins la doua goluri pe finalul primei parti, dar Dinca a inscris cand mai erau patru secunde si s-a intrat la cabine cu 15-14.

Am avut echilibru pana la 17-17 (34), moment in care Baia Mare s-a aparat foarte bine, Mazareanu a prins cateva mingi si ne-am dus la 21-17 (37). In partea a doua, Mazareanu a tinut bine poarta, iar colegele sale s-au descurcat bine pe atac, dovada fiind si cele 30 de goluri marcate. Minaur se desprinde la sase goluri: 25-19 (44), dar nu suntem inca linistiti. Intra toata lume in teren, insa Gloria nu poate reduce din handicap prea mult: 28-22 (50), 29-25 (57), 30-27 (final).

Excelenta evolutia Szylwiei Lisewska, care a marcat nu mai putin de 13 goluri. Chiar daca noua sunt de la 7m, e bine ca a ratat unul singur si acela cand nu mai conta. De asemenea, Burlachenko si Seraficeanu au facut un meci bun, iar Rysankova este in crestere. Nu trebuie sa omitem aportul apararii, care a fost din nou la inaltime.

Urmatorul meci pentru CS Minaur este pe 12 martie, de la ora 18.00, in deplasare, cu SCM Gloria Buzau, meci din cadrul sferturilor de finala din Cupa Romaniei Fan Curier. Apoi, avem o pauza pana pe 4 aprilie.

CS MINAUR BAIA MARE – GLORIA BISTRITA: 30-27 (15-14)

Sala Polivalenta “Lascar Pana”; cca 1.200 spectatori

Arbitri: Mihai Pirvu (Bucuresti) – Mihai Potirniche (Buzau)

Aruncari de la 7m: 10-3 (transformate: 9-1; au ratat: Lisewska / Ilyina, Ardean Elisei). Minute de eliminare: 4-8

Minaur: Ana Maria Mazareanu (11 interventii, a aparat si un 7m), Cristina Enache – Sylwia Lisewska 13/18 (9 din 7m), Yaroslava Burlachenko 5/6, Sonia Seraficeanu 5/8, Helena Rysankova 3/5, Andreea Popa 2/2, Camelia Hotea 1/1, Oana Bondar 1/1, Larisa Tamas, Petruta Argyelan, Roxana Szolosi, Anca Polocoser, Oana Cirstea 0/2, Maria Shteriova 0/2, Madalina Conache. Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs, Claudia Cetateanu

Gloria Bistrita: Darly Zoqbi de Paula (4 interventii), Ljubica Nenezic, Ana Maria Inculet (5 interventii) – Nicoleta Dinca 7/7 (unul din 7m), Bianca Zegrean, Valentina Ardean Elisei 6/9, Teodora Bloj, Maria Tanc, Laura Pristavita 3/8, Dzyiana Ilyina 4/8, Natalia Vasileuskaya 1/2, Andreea Tetean 1/2, Magdalena Paraschiv, Mariana Costa 0/2, Andra Moroianu 3/7, Daniela Ratiu 2/2. Antrenori: Horatiu Pasca, Radu Moldovan, Gabriel Borodi

ETAPA 19
HC Dunarea Braila – CSM Bucuresti: 23-33
SCM Ramnicu Valcea – SCM Craiova: 27-22
CS Minaur Baia Mare – Gloria Bistrita: 30-27
SCM Gloria Buzau – HC Zalau (joi, 16.00). Arbitri: Daniel Basso – Florin Tofan (Galati)
CSM Slatina – CSU Cluj Napoca (sambata, 11.00). Arbitri: Octavian Fanata (Arad) – Stefan Hendrea (Baia Mare)
AHCM Slobozia – Rapid Bucuresti (sambata, 11.00). Arbitri: Bogdan Stark (Bucuresti) – Romeo Stefan (Ploiesti)

AHCM Slobozia – 4p (329-405) – 15

Etapa 20. Sambata, 4 aprilie: Zalau – CS Minaur; Bistrita – Slobozia; Rapid – Rm. Valcea; Craiova – Dunarea; CSM Bucuresti – Slatina; CSU Cluj – Cisnadie. Gloria Buzau va sta. In data de 11 martie (18.30, TVR 1) se va disputa meciul restant dintre CSMB si Rm. Valcea. Cealalta restanta, Slobozia – CSMB, va avea loc pe 29 aprilie.