Handbal masculin: CS Minaur Baia Mare câștigă la Buzău, în Liga Zimbrilor

CS Minaur Baia Mare s-a impus vineri, 2 februarie, în deplasare, în fața formației HC Buzău, scor 30-25 (11-11) într-un joc contând pentru etapa a 15-a a Ligii Zimbrilor.

A fost primul meci oficial din 2024 pentru echipa băimăreană, care a trecut cu brio de buzoieni, după o primă repriză în care s-a mers cap la cap. Din minutul 38, Minaur s-a desprins și nu a mai dat nicio șansă gazdelor să revină pe tabelă.

Au marcat pentru Minaur: Terekhov 12 intervenții, Al Khafadji  2 intervenții; Cumpănici 9 goluri, Botea 6, Kotrc 4, Molino 4, Nagy 3, Kozakevych 2, Vujovic 2.

Minaur adună 35 de puncte, cu unul mai mult decât Constanța (care va juca duminică, la Turda), și urcă pe 2 în clasament.

Miercuri, 7 februarie, de la ora 18.00, băimărenii vor juca acasa cu CSM Sighișoara, în etapa a 16-a.