Handbal masculin: CS Minaur câștigă greu meciul cu Buzău

CS Minaur Baia Mare s-a impus miercuri, 1 martie, pe teren propriu, în fața formației HC Buzău, scor 25-22 (12-12), într-un joc contând pentru etapa a 20-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

Fără Vujovic, Vujic, Bera, echipa băimăreană a început greu partida și a fost mai mult condusă de oaspeți până la pauză, când scorul s-a făcut egal. Nici în a doua repriză Minaur nu a jucat grozav, la un moment dat handbaliștii băimăreni ratând pe bandă rulantă, din aproape orice poziție. De remarcat din nou portarul Anton Terekhov, care a făcut un meci excelent.

Până la urmă ne-am desprins la două goluri cu câteva minute înainte de final, iar buzoienii nu au mai avut puterea să revină. O victorie care ne menține pe podium, meciul următor urmând să jucăm cu Dinamo, la București, pe 16 martie.

Statistică csminaur.ro:

CS Minaur Baia Mare – ACS HC Buzău: 25-22 (12-12)

• Sala Polivalent “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 800 spectatori
  • Arbitri: Sebastian Mîrza – Cristian Nedelea (Cluj-Napoca). Observator: Ștefan Ciurea (Craiova)
  • Aruncări de la 7m: 8-1 (transformate: 4-1; au ratat: Kozakevych 2, Kotrc, E. Pop). Minute de eliminare: 4-12 (Teca, Mollino / Dumitrana 2, Meduric, Mitrovic, Anton, Barros)
  • CS Minaur: Barna Buzogany (o intervenție), Anton Terekhov (17 intervenții) – Erik Pop 6 (unul din 7m), Anderson Mollino da Silva 5, Bogdan Mănescu 3, Artem Kozakevych 3, Robert Nagy 2, Călin Căbuț 2, Milan Kotrc 2 (din 7m), Nemanja Ratkovic 1, Lucas Sabou 1 (din 7m), Viorel Fotache, Tomas Cip, Gabriel Massuca Teca. Nu au jucat: Ovidiu Ardelean și Mihai Dobra. Antrenor: Alexandru Sabou
  • HC Buzău: Cristian Tcaciuc (13 intervenții, a apărat și 4 de 7m), Eugen Crăciunescu – Marius Anton 8, Sergio Barros 4 (unul din 7m), Abdoulah Mane 4, Liviu Mironescu 3, Shahoo Nosrati 2, Luka Mitrovic 1, Zamfir Dumitrana, Lukas Juskenas, Petru Stroe, Bogdan Meduric, Alexandru Popa, Bogdan Păunescu. Antrenori: Gabriel Armanu, Constantin Bogdan