Minaur aproape de un egal cu DVSC Debrecen

Sala Sporturilor „Antonio Alexe” din Oradea a găzduit vineri și sâmbătă turneul de handbal Cupa Centenar, organizat de AJ de Handbal Bihor, în colaborare cu DJST Bihor, CSM Oradea și Continental Forum.

Rezultatele turneului: CSM București – DVSC Debrecen: 28-26; FTC Rail Cargo Hungaria – CS Minaur Baia Mare: 36-26; CSM București – Ferencvaros: 30-32; CS Minaur – Debrecen: 27-28

Minaur a început meciul cu Debrecem excelent, apărându-se exact, astfel că după 10 minute scorul a fost 5-0, moment în care Petra Vamos a marcat primul gol al echipei maghiare. Mai apoi, aproape opt minute nu dăm noi gol și Debrecen egalează la 4. E apoi 6-6 (min. 16) și vine o dublă reușită de Tănasie, apoi unguroaicele egalează la 8 (23). Iar vine o dublă, de această dată de la Fujita, conducem și cu 12-9 (28), iar Debrecen înscrie încă un gol până la finalul primei părți.

Din păcate începem slab partea secundă și echipa din țara vecină preia conducerea12-13 (33), 14-18 (39). Distanța de patru goluri se menține până în min. 47, 18-22, iar Raul Fotonea cere timp de odihnă. Kerekes și Polocoșer înscriu la fiecare atac și ajungem la 22-22 (49), când e rândul tehnicianului maghiar să ceară time-out. Ratăm, mai pierdem niște mingi și Debrecen face 24-27 (57). Tinerele Țîrle și Kerekes (de două ori) înscriu pentru 27-27 și unguroaicele mai au 26 de secunde de atac. Vamos înscrie și aduce victoria echipei sale.

CS Minaur Baia Mare- DVSC Shaffer Debrecen KC: 27-28 (12-10)
  • Sala sporturilor “Antonio Alexe” din Oradea
  • Arbitri: Cristian Pipa – Alin Suciu
  • Aruncări de la 7m: 3-5 (transformate 2-3; au ratat Burlachenko / Vamos, Szabo). Minute de eliminare: 4-2
  • CS Minaur: Amra Pandzic (7 intervenții, a apărat și un 7m), Elena Utkina (5 intervenții), Cristina Enache (3 intervenții, a apărat și un 7m) – Ana Maria Tănasie 7, Eva Kerekes 5, Asuka Fujita 5 (2 din 7m), Yaroslava Burlachenko 3, Anca Polocoșer 2, Alexandra Severin 1, Angela Cioca 1, Cristina Laslo 1, Elaine Gomes Barbosa 1, Bianca Țîrle 1, Oana Borș, Andreea Popa, Aleksandra Zych

Rezultatele din amicalele disputate: Minaur – Gloria Bistrița: 27-24 și 30-31 (ambele la Bistrița); Minaur – Debrecen: 27-31 (în Ungaria); SCM Rm. Vâlcea – Minaur: 29-27 (la Zalău); Minaur – CSM Slatina: 28-19 (la Zalău); HC Zalău – CS Minaur: 28-25 (la Zalău); CS Minaur – Corona Brașov: 32-21 (acasă); Ferencvaros – CS Minaur: 36-26 (la Oradea); CS Minaur – Debrecen: 27-28 (la Oradea)

Minaur în amicale: Amra Pandzic (8/0), Elena Utkina (8/2), Cristina Enache (6/0) – Cristina Laslo 9/41, Ana Maria Tănasie 9/31, Yaroslava Burlacenko 9/29, Eva Kerekes 9/26, Oana Borș 8/25, Elaine Gomes Barbosa 7/16, Aleksandra Zych 9/14, Andreea Popa 8/13, Asuka Fujita 3/12, Angela Cioca 8/12, Alexandra Severin 9/11, Anca Polocoșer 8/8, Karoline Helena de Souza 6/7, Bianca Țîrle 7/5. Nu a jucat deloc Jelena Lavko. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu.