Rugby Șase Națiuni: Scoția învinge Anglia la Londra după 38 de ani

Cel mai vechi meci al rugby-ului intranțional – 150 de ani de la prima partidă Anglia – Scoția, s-a încheiat cu înfrângerea surprinzătoare a campionilor en titre ai Turneului celor Șase Națiuni, informează rfi.

Anglia a avut un debut de meci foarte slab, fiind condusă cu 8 – 0 (penalitate mijlocașul la deschidere Finn Russell, eseu aripa Duhab van der Merwe), dar mai important au fost penalizați de 10 ori și numai lipsa de precizie a scoțienilor a evitat un dezastru pentru englezi.

Căpitanul englezilor, mijlocașul la deschidere Owen Farrell a redus scorul din două penalități și scorul la pauză a fost doar 8 – 6 pentru Scoția.

Scoțienii au reluat inițiativa după pauză și după 10 minute de eliminare, Russell a transformat o altă penalitate.

Ultima jumătate de oră a fost dominată tot de scoțieni care s-au mulțumit însă să mențină scorul, în fața unei echipe engleze lipsite de imaginație și în continuare indisciplinată. Scor final Anglia 6 Scoția 11.